Žáci 8.C se vydali na pětidenní pobyt v rámci projektu ERASMUS+ do slovenského Martina a jeho okolí. Od pondělí 13. 5. do pátku 17. 5. trávili svůj čas ve společnosti žáků ze základní školy z Martina.
Nejprve společně zkoumali biologickou rozmanitost v unikátní Gaderské dolině a zříceninu Blatnického hradu ze 13. století. V úterý se naučili využívat technologie GPS, AI, GIS při monitorování živé přírody k sestavení terénní mapy a zkoumali také život v potoce. Slovenští žáci českým kamarádům ukázali, jak fungují jejich kamery, jak natáčí reportáže. Také ve středu se čeští a slovenští žáci učili v přírodě: zjišťovali informace o Jeskyni Svobody, Stanišovské jeskyni nebo o vodopádu v Lúčkách. Na travertinových terasách nad obcí Bešeňová prováděli pokusy s vápencem, aby lépe porozuměli, jak vznikají krasové jevy. Ve čtvrtek provedli slovenští osmáci ty naše centrem města Martin, ukázali jim například, kde byla v roce 1918 podepsána Deklarace o vzniku ČSR. Následovala atraktivní přednáška o životě na řece Váh. Konala se totiž během plavby na pltích pod hradem Strečno. V pátek se naši osmáci zúčastnili výuky přímo v martinské základní škole, kde se v rámci slovenských tříd učili matematiku, slovenštinu, dějepis, chemii nebo i tělocvik. 4 hodiny zároveň odučili ve slovenských třídách naši učitelé.
Společný vzdělávací projekt české a slovenské školy se vydařil. Kromě naplněných vzdělávacích cílů také umožnil žákům lépe se poznat, rozvíjet své dovednosti komunikace a spolupráce.
Poděkování za výbornou reprezentaci školy na Slovensku patří žákům 8.C a dospělým organizátorům akce: Pavlu Wojnarovi, Silvii Petruškové, Jakubu Rombovi a jejich slovenským kolegům Ondreji Gažovi a Martině Pavlíkové.