Naši osmáci vyrazili 11. a 12. 6. na dvoudenní exkurzi do východních Čech. Jedna ze směrovek je sice lákala „DO NIKAM“, oni však dali přednost zajímavějším místům.
Nejprve navštívili Africké muzeum Dr. Emila Holuba. Byl to světoznámý český cestovatel, lékař, kartograf a etnograf. Muzeum s mnoha cennými africkými exponáty se nachází v jeho rodné obci Holice.
Následně se osmáci odvážně vydali prozkoumat rozsáhlý systém podzemních chodeb pod pevností Josefov. Toto velmi zajímavé chráněné území se nachází v části města Jaroměř. Protože se v podzemí nikdo z žáků neztratil, vyfotili se také u Kostela Nanebevstoupení Páně, což je jednolodní empírová stavba z let 1805 – 1811.
Další zastávkou osmáků byl Hospitál Kuks – místo odpočinku vysloužilých vojáků, o které pečoval řád milosrdných bratří. Jde o významnou barokní památku, na jejímž vzhledu se podíleli umělci světového formátu. Areál hospitálu Kuks je proslulý nejen krásnými zahradami, ale především monumentálním kostelem Nejsvětější Trojice, cyklem nástěnných maleb a jednou z nejstarších lékáren – U Granátového jablka. Naši žáci si sami prakticky zkoušeli, jak se vyráběly léky v minulosti.
U vodní nádrže Rozkoš se osmáci vydali k tzv. Rovenské hrázi, která netradičně přehradu rozděluje do dvou částí.
V České Skalici navštívili osmáci Barunčinu školu – kulturní památku z 1. poloviny 19. století, jak ji ve své povídce „Pan učitel“ líčí Božena Němcová.
Svou vzdělávací exkurzi do východních Čech zakončili osmáci na Husově náměstí v Novém městě nad Metují. Prohlédli si také krásné terasovité zahrady italského typu i místní renesanční zámek upravený barokně na počátku 20. století architektem Dušanem Jurkovičem.
Poučnou a inspirativní dvoudenní exkurzi vedl pan učitel Jan Malčok ve spolupráci s paní učitelkou Evou Vašicovou a panem učitelem Pavlem Wojnarem.