My a právo aneb Učení zážitkem

Všichni žáci druhého stupně měli v uplynulých třech týdnech možnost stát se na chvíli začínajícími právníky a zkusit si ve skupinkách vyřešit alespoň jeden soudní případ.  K dispozici dostali výňatky z trestního práva. Úkolem bylo prozkoumat svůj případ a rozhodnout, zda pachatelé spáchali trestný čin, či nikoli. Ti zkušenější mohli také navrhnout výši trestu. Všechny případy měly společné to, že se odehrávaly kromě reálného světa také v tom virtuálním – na internetu, na sociálních sítích. Pak jsme se pomyslně přenesli do soudní síně, kde paní soudkyně Jana Zajončková postupně vyslechla návrhy jednotlivých právních zástupců, svůj názor vyjádřila také soudní znalkyně z oblasti psychologie Hana Peigerová. Nakonec byl vynesen rozsudek, který ve všech případech zněl – VINNI.

A proč jsme to vlastně dělali? Zde uvádíme několik ohlasů našich žáků:

„Myslím si, že beseda hodně lidem může otevřít oči, aby si uvědomili, co je vhodné a nevhodné dělat a jak se chovat k ostatním.“

„Líbilo se mi to, bylo to zábavné i vážné a poučné.“

„Byl to super nápad a bylo zajímavé vidět zákoník a paragrafy. Myslím, že hodně lidí je ponaučeno a bude více přemýšlet o tom, co dělá, píše. Moc mě to bavilo.“

„Dozvěděla jsem se nové věci o právech a trestných činech. Bylo zajímavé, že byly použity skutečné zprávy ze sociálních sítí.“

„Překvapilo mě, že někdo dokáže na internet napsat takové hnusné věci,“ napsal/a žák/kyně v návaznosti na reálné komentáře žáků, které byly v rámci besedy využity.

„Přišlo mi to jako dobrý způsob, jak ukázat žákům, že to, co píší na sociální sítě, není sranda.“