DEN NAPŘÍČ ŠKOLOU

„Den napříč školou“, během kterého se spolu učili vylosovaní žáci z 24 různých tříd, byl vyvrcholením našeho celoročního projektu „Buďme spolu – mluvme spolu“. V úterý 26.9. se tedy žáci 2. – 9. tříd naší školy neučili dle rozvrhu, ale rozvíjeli své dovednosti komunikace a spolupráce. Přes 500 dětí se potkalo ve 33 věkově smíšených skupinách, přičemž v žádné skupině nebyli dva žáci z jedné kmenové třídy a ani žádný učitel nevedl skupinu s žákem své kmenové třídy. Děti si ve skupině nejprve dohodly pravidla pro dobrou spolupráci a následně si zahrály seznamovací hru. Aby odpověděly na všech 20 otázek, musely spolu velmi pozorně mluvit, naslouchat si a spolupracovat. Bonusem pro ně bylo, že se o původně neznámých členech skupiny dozvěděly, kdo z nich má doma psa, kdo má nejnižší číslo šatní skříňky nebo kdo umí dobře hrát na nějaký hudební nástroj. Řada otázek byla zároveň i trochu výchovných (Kdo z nás přečetl přes prázdniny aspoň jednu knihu? Kdo z nás nikdy nechodí přes ulici na červenou? Kdo si nikdy neodkládá školní batoh před školní jídelnou? Kolik z nás vždy používá cyklistickou přilbu?).V druhém úkolu dne si žáci ve dvojicích tvořených vždy malým a větším žákem vyráběli představovací vizitky. Ve třetí části se ve trojicích či čtveřicích museli shodnout na doplnění příběhu z lesa, ve kterém někomu velkému a silnému pomáhá někdo malý ale chytrý. Skupinka si mohla vybrat, jestli sestaví papírovou koláž své verze příběhu, nebo ostatním předvede jeho krátkou dramatizaci. Věříme, že si všichni odnesli z tohoto netradičního školního dne řadu poznatků a dovedností, které se jim v dalším životě budou hodit.