Besedy s ilustrátorem dětských knih

Besedy se uskutečnily dne 25.10.2023 v rámci projektu „Jak se rodí kniha“ realizovaném v Programu na podporu rozvoje kvality školství z rozpočtu statutárního města Ostravy.

Děti měly možnost se seznámit s ilustrátorem a spisovatelem Vojtěchem Juríkem, který tvoří pod pseudonymem Vhrsti.

Během první besedy se děti z 2.ročníku svými nápady spolupodílely na tvorbě pohádky „O drakovi, který byl příliš vybíravý“. Vše nádherně doplnil pan Vojtěch Jurík (Vhrsti) živou ukázkou, jak vzniká ilustrátorská kresba. Nakonec prozradil dětem „tajemství“, jak nakreslit BÍLOU PANÍ ze známé pohádky BÍLÁ PANÍ NA HLÍDÁNÍ, na které se autorsky podílel svými ilustracemi.

Druhou besedu si užily děti 4. ročníku, tentokrát to bylo s pohádkou „O princezně, která skákala o tyči“.  Děti se nadšeně zapojily do besedy a ochotně vymýšlely jména pro princeznu, krále i prince z kreslené pohádky. Při besedě s ilustrátorem děti okouzleně sledovaly malíře, jak přímo před jejich očima vytváří obrázky. I čtvrťáky zaujalo „kouzlo“, jak nakreslit BÍLOU PANÍ, zjistili v čem spočívá ilustrátorský trik pro tvorbu animovaných pohádek. Postavu Bílé paní si děti hned po ukončení besedy nakreslily a připomněly si ji v krátkém promítání úryvku pohádky z jejich dětství.

Děti byly setkáním nadšené a odnesly si mnoho nových zážitků, postřehů i zkušeností.