Galerijní animace v Rámci hodin výtvarné výchovy

Netradiční výuku výtvarné výchovy si v tomto měsíci vyzkoušeli žáci 9. A a 9. C naší školy prostřednictvím galerijní animace. Někteří poprvé zavítali na takový tvůrčí workshop, který byl připraven na „míru“. Žáci společně s lektorkou Ivanou Sikulovou Křížkovou, galerijní animátorkou prošli aktuální fotografickou výstavu As We Are výtvarné umělkyně Marie Tomanové v Galerii Dukla a zjistili, o čem výstava pojednává. Následně výstavu rozebírali a diskutovali. Další část workshopu byla tvůrčí, různých oděvů vyrobili netradiční model, který korespondoval s jednou fotografií na výstavě. Žáci si výstavu užili.

Fotogalerie zde: https://photos.app.goo.gl/tEnXvwUX2u7HxsXt5

Zpětná vazba žáků:
Ella: Musím ocenit celý program akce, jelikož všechny aktivity byly velice poutavé a příjemné. Zvlášť poslední aktivita, kde jsme se převlékli podobně jako lidé na fotografiích a mohli jsme si vymýšlet různé šílené kombinace oblečení, které by mě za normálních okolností nenapadly. S ostatními jsme se velmi nasmáli a náramně jsme se pobavili. Fotografie mě také zaujaly. Líbí se mi nápad, i samotné zpracování všech fotek a obdivuji je až doteď, když procházím galerií. Celou středeční výtvarku jsem si tedy velmi užila a byla bych ráda, kdyby se podobné akce opakovaly.

Eliška: První aktivita (jeden ze dvojice měl zavázané oči a ten druhý popisoval obraz a potom si ten člověk rozvázal oči a zjistil, jak ten obraz doopravdy vypadá) mě celkem bavila. Druhá aktivita, kde jsme psali na papír slova, které jsme opakovaně používali v popisu obrazu, mě moc nebavila a nevím jaký to mělo účel. Další aktivita, ve které jsme si vybrali jednoho člověka na obrazu a vymysleli jaký by mohl být jeho život, mě docela bavila, ale byla bych ráda, kdyby tam bylo napsané něco o životech těch lidí, abychom věděli, jestli jsme se trefili. Nejvíce se mi líbila poslední aktivita, to bylo sestavování outfitů z různého oblečení, co tam bylo. Byla to velká zábava a chtěla bych si to někdy zopakovat.

Petra: Ve středu 11.10. jsme ve výtvarce se třídou šli na workshop do galerie Dukly. První aktivita byla spojena s individuálním vnímáním umění a celkově toho co vidíme – jeden ze dvojice měl zavázané oči, aby nic neviděl a druhý mu popisoval fotografie lidí v galerii. Potom bylo zajímavé vidět rozdíl mezi představou o fotografii a jak ji reálně vidíme před sebou. Dále jsme psali na myšlenkovou mapu, jak na nás různé fotografie působily. Tím, jak odlišní lidé na fotografiích vypadali, měli jsme za úkol si jednoho vybrat a říct jaký si myslíme že vede život, například jeho vztahy nebo životní příběh. Nakonec, asi ta nejzajímavější část, jsme ve skupinkách mohli vymyslet jakýkoliv šílený outfit z různých extravagantních kusů oblečení, které nám byly poskytnuty. Modely z týmů jsme pak fotili podobným způsobem jako fotky z galerie. Byla to zábavná hodina se zajímavými aktivitami zaměřenými jak na umění a kreativitu, tak na lidi jako takové.

O výstavě:
Idea pozitivního prostředí, obzvláště v souvislosti s konceptem sounáležitosti, je v rámci porozumění portrétů Tomanové naprosto klíčová, a to nejen ve vztahu k fotografovaným jedincům, ale i k fotografce. Portréty vystihují fotografované jedince přesně takové, jací jsou, a stejně tak Tomanovou – býti sami sebou, přítomni okamžiku, viditelní a viděni. https://www.galerie-dukla.cz/archiv/marie-tomanova-as-we-are

Program se konal za finanční podpory městského obvodu Poruba, Statutárního města Ostravy, Ministerstva kultury České republiky a pod záštitou U.S. Embassy Prague, za podpory firmy Fotonova, oddělení American Center Knihovny města Ostravy a společnosti Iskra LTD.

Nejnovější články:

Oslavy Dnu Země

Ve středu 24. dubna jsme na Hlavní třídě u Floridy oslavili Den naší krásné Země. Počasí se umoudřilo a i přes velmi nevlídné předpovědi se nakonec mohly téměř všechny třídy vydat slavit. Program byl jako

Čtěte více >

Základní škola generála Zdeňka Škarvady,
Ostrava-Poruba, příspěvková organizace

Porubská 10/831,
708 00 Ostrava-Poruba